Cavalry avoids elimination only once

The North St. Paul Cavalry American Legion baseball team went 1-2 in the Sub-State 8 tournament. 

Cavalry, seeded fifth, dropped a heart-breaker to fourth-seeded Lino Lakes in the first round. North St. Paul led 7-3 going to the bottom of the ninth but watched as Lino Lakes scored five runs, all with two outs, to pull out the 8-7 victory.

North St. Paul bounced back in the next round and beat ninth-seeded Chisago Lakes 15-4 to avoid elimination. 

Cavalry was only able to avoid elimination once, however. Forest Lake, the third seed, ended North St. Paul’s tournament and season with a 5-0 win in the next round.

Forest Lake went on to win the sub-state championship by upsetting second-seeded Tri-City Red and top-seeded Stillwater twice.

 

Brian Meyers can be reached at bmeyers@lillienews.com or 651-748-7819. Follow him on Twitter @BMeyersNews.

 

Sub-State 8 American Legion baseball tournament

 

Play-in game

Game 1 — Chisago Lakes 9, Burnsville II 5 (Burnsville II eliminated)

 

First round

Game 2 — Lino Lakes 8, North St. Paul Cavalry 7

Game 3 — Tri-City Red 15, White Bear 2, 7 innings

Game 4 — Forest Lake 10, Tri-City Maroon 4

Game 5 — Stillwater 16, Chisago Lakes 0, 7 innings

 

Second round

Game 6 — White Bear 13, Tri-City Maroon 6 (Tri-City Maroon eliminated)

Game 7 — North St. Paul Cavalry 15, Chisago Lakes 4, 7 innings (Chisago Lakes eliminated)

Game 8 — Tri-City Red 10, Forest Lake 8

Game 9 — Stillwater 7, Lino Lakes 2

 

Third round

Game 10 — Forest Lake 5, North St. Paul Cavalry 0 (NSP Cavalry eliminated)

Game 11 — Lino Lakes 13, White Bear 12 (White Bear eliminated)

Game 12 — Stillwater 1, Tri-City Red 0, 10 innings 

 

Fourth round

Game 13 — Forest Lake 5, Stillwater 0

Game 14 — Tri-City Red 7, Lino Lakes 4 (Lino Lakes eliminated)

 

Championship round

Game 15 — Forest Lake 8, Tri-City Red 6 (Tri-City Red eliminated)

Game 16 — Forest Lake 3, Stillwater 1 (Stillwater eliminated)

 

2016 Minnesota American Legion state baseball tournament

 

Participating teams (Sub-State seed in parentheses)

Sub-State 1 — Rochester Patriots (1)

Sub-State 2 — Fairmont (6)

Sub-State 3 — Edina (3)

Sub-State 4 — Wayzata (1)

Sub-State 5 — Woodbury Blue (1)

Sub-State 6 — Eastview (3)

 

 

 

Rate this article: 
No votes yet
Comment Here